Forum Amilo zaprasza

Forum o informatyce

Ogłoszenie

.::Witamy na naszym forum i zapraszamy serdecznie do rejestracji::.

#1 2008-03-31 22:57:16

admin

Administrator

2274656
Call me!
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 33
Punktów :   

Opis kompilacji jądra systemu operacyjnego Linux.

Witam wszystkich na mojej stronie poświęconej kompilacji jądra systemu operacyjnego Linux. Wybrałem to zagadnienie jako temat mojej pracy dyplomowej.
Postanowiłem stworzyć tą stronę internetową, jako uzupełnienie formy pisemnej, ponieważ uważam, że zawarte tutaj informację mogą być przydatne dla wielu osób.

Prawdopodobnie każdy użytkownik systemu operacyjnego Linux, prędzej czy później stanie przed koniecznością kompilacji jądra systemu. Moim celem było możliwie jak najbardziej uprościć ta czynność, dla osób robiących to po raz pierwszy. Poprzez dokładne opisanie całego przebiegu kompilacji jak i przetłumaczenie na język polski opcji konfiguracyjnych.

Na stronie w poszczególnych odnośnikach możemy znaleźć:
- Wprowadzenie: Na tej stronie napisałem czym jest jądro Linuxa, jakie są wersje jądra, czym są moduły, jak nimi zarządzać i czym są łaty.
- Czynności wstępne: Opisałem tutaj jak sprawdzić jakie podzespoły posiadamy w komputerze, skąd pobrać źródła jądra, jak rozpakować źródła jądra, jak sprawdzić zależności niezbędne do poprawnego działania jądra i jak nakładać łaty na jądro.
- Konfiguracja jądra: Tutaj możemy znaleźć programy które możemy wykorzystać do konfiguracji jądra i jak się nimi posługiwać.
- Opis konfiguracji: Na tej stronie znajdują się przetłumaczone przeze mnie opcje konfiguracyjne jądra Linuxa. Zebrałem je w rozwijaną listę przypominającą w rozmieszczeniu opcji program konfiguracyjny xconfig. Nie znajduje się tutaj tłumaczenie sterowników, które łatwo można rozpoznać po nazwie sprzętu jaki mają obsługiwać.
- Opis kompilacji: Opisałem tutaj jakie ją opcje kompilacyjne i jakie komendy należy wpisywać by skompilować jądro.
- Instalacja jądra: Strona ta opisuje w jaki sposób instalujemy jądro Linuxa, jak skonfigurować menadżer uruchamiania (LILO, GRUB) i i jaki sposób utworzyć dyskietkę startową bądź bootowalną płytę cd z nowym jądrem.
- Możliwe błędy: Na stronie tej napisałem jakie mogą wystąpić błędy w czasie kompilacji jądra jak i w czasie uruchamiania systemu z nowym jądrem.
- Przejście z 2.4 na 2.6: Tutaj opisałem jakich zmian musimy dokonać w systemie abyśmy mogli korzystać z jądra w wersji 2.6 na Linuxie który nie został dostosowany jeszcze do nowego jądra.
- Opis konfiguracji w wersji HTML: Na tej stronie znajdują się przetłumaczone przeze mnie opcje konfiguracyjne jądra lunuxa tym razem jednak z wersji html podzielone według poszczególnych menu. Znajduje się tutaj większa ilość przetłumaczonych opcji o niektóre sterowniki urządzeń.
- Wyszukiwanie: Tutaj możemy skorzystać z wyszukiwarki opcji konfiguracyjnych jądra.
- Download: A na tej stronie możemy ściągnąć kilka pożytecznych rzeczy. Między innymi łaty na jądro z przetłumaczonymi opcjami a także wersje pdf całej pracy.


Życzę wszystkim miłego oglądania i mam nadzieję że strona okaże sie pomocna.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bojowe1kurczaki.pun.pl www.wiedzmin11.pun.pl www.blackcherry.pun.pl www.zbp.pun.pl www.anime-center.pun.pl